ARHIEPISCOPIA TOMISULUI
BIROUL DE COMUNICARE ŞI RELAŢII MASS-MEDIA
TEL. FAX. 0241 611201

Comitetul de Iniţiativă pentru Egalitatea de Şanse – filiala Eforie Sud, organizează o întâlnire de suflet cu părintele arhimandrit Andrei Tudor, vicar al arhiepiscopiei Tomisului şi stareţ al mănăstirii Dervent, ocazionată de Ziua Internaţională a Familiei. Tema întâlnirii este Familia prin prisma ortodoxiei.

Întâlnirea are loc la Clubul Pensionarilor din Eforie Sud în ziua de 14 mai, la ora 16.00, iar invitatul va vorbi celor prezenţi despre Familia prin prisma ortodoxiei.

Printr-o rezoluţie dată în septembrie 1993 de către Adunarea Generală a Organizaţiei Naţiunilor Unite, ziua de 15 mai a fost declarată ca fiind Ziua Internaţională a Familiei. Propunerea a aparţinut Institutului Român pentru Drepturile Omului şi a fost susţinută şi de către Patriarhia Română. Ziua de 15 mai a devenind oficial, Ziua Familiei Române.

Biroul de Comunicare şi relaţii mass-media