Arhiepiscopia Tomisului
Biroul de Presă
birpresarhtomis@yahoo.com

Sâmbătă, 18 aprilie, începând cu ora 2330, Înaltpreasfinţitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va oficia, pe plaja Modern, Utrenia Învierii în care va da Sfânta Lumină adusă de la Ierusalim. Sfânta Lumină va fi adusă prin amabilitatea Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor cu un avion militar, de la Ierusalim, via Suceava.

La sfârşitul slujbei Învierii, Ierarhul Tomisului va ţine un Cuvânt Pastoral de Înviere. Apoi, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel“ din Constanţa. Răspunsurile liturgice vor fi date de Corala bărbătească „Armonia“ a Arhiepiscopiei Tomisului.

Duminică, 19 aprilie, începând cu ora 1200, la Catedrala Arhiepiscopală IPS Teodosie va săvârşi slujba celei de-a doua Învieri în care Sfânta Evanghelie va fi rostită în 12 limbi, după numărul apostolilor.

La ora 1800, credincioşii constănţeni sunt aşteptaţi să ia parte la Concertul pascal ce va avea loc la Casa de Cultură a Sindicatelor.

Despre Sfânta Lumină de la Ierusalim Înaltpreasfinţitul Teodosie a afirmat: „Pe noi, creştinii ortodocşi, ne mângâie Mântuitorul Hristos în fiecare an cu această lumină. Coboară din cer sub forma razelor de lumină nematerialnică, aprinde făcliile patriarhului ortodox al Ierusalimului, de deasupra Sfântului Mormânt. De la întâistătătorul Ierusalimului lumina este dată tuturor celor ce ţin mănunchi de 33 de lumânări în mâini, după anii vieţii Mântuitorului. Această lumină nematerială, venită din cer, ne confirmă că Hristos a înviat şi că lumina Învierii Sale este neînserată. De aceea, în fiecare an se înnoieşte şi se răspândeşte la Ierusalim şi din Ierusalim la toată lumea creştină“.

Învierea la Mangalia

Vineri, 17 aprilie, la ora 1300, Înaltpreasfinţitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va face o vizită pastorală la biserica „Sfinţii Mihail şi Gavriil“ din Mangalia unde va duce, spre închinare, moaştele Sfântului Apostol Andrei. Racla cu sfintele moaşte va poposi în Mangalia până duminică. Tot vineri, la ora 1400, Ierarhul Tomisului va sfinţi altarul unde va fi oficiată Utrenia Învierii, altar aflat pe plaja Prezident.

Sâmbătă, 18 aprilie, începând cu ora 2330 şi până la ora 0000 va avea loc un concert de cântece pascale, susţinut de corul Armonia (din Ardeal), iar la ora 0000, părintele Iulian Rotaru, protoiereu de Mangalia, va împărţi Lumina lui Hristos celor aflaţi pe plaja Prezident. Răspunsurile liturgice vor fi date de corul Facultăţii de Teologie din Constanţa.

După Slujba Învierii, fiecare credincios va merge la biserica de care aparţine pentru a participa la Sfânta Liturghie.

Moaştele Sfântului Gheorghe la Constanţa

Miercuri, 22 aprilie, în Săptămâna Luminată, vor fi aduse de la biserica din Feredeni-Deleni, din jud. Iaşi, moaştele Sfântului Mare Mucenic Gheorghe la parohia „Sfântul Gheorghe“ din Constanţa, cu prilejul hramului, după următorul program:

MIERCURI 22 APRILIE 2009

  • Ora 1230 – Întâmpinarea Sfintelor Moaşte în faţa bisericii „Sfinţii Îngeri“ (Capela Militară) din Constanţa şi plecarea în procesiune spre biserica „Sfântul Gheorghe“, unde vor fi întâmpinate în prezenţa unei gărzi militare şi a fanfarei;
  • Ora 1330 – Procesiune cu Sfintele Moaşte în parohie, pe următorul traseu: Str. Bucovinei, B-dul Mamaia – oprire în faţa Spitalului Militar, Str. N. Iorga. În timpul procesiunii se va citi Acatistul Sfântului Gheorghe;
  • Ora 1530 – Sfântul Maslu;
  • Ora 1730 – Vecernia mare, Litie, Acatist;
  • Sfânta Biserică va sta deschisă toată noaptea spre închinare la Sfintele Moaşte, cu slujbă de priveghere.

JOI 23 APRILIE

  • Ora 800 – Utrenia;
  • Ora 930 – Sfânta Liturghie Arhierească;
  • Ora 1200 – Sfinţirea Troiţei închinată eroilor patriei.

Miercuri, 22 aprilie, la ora 1830, Înaltpreasfinţitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va oficia Vecernia hramului la biserica „Sfântul Gheorghe“ a mănăstirii Colilia (loc. Colelia, jud. Constanţa).
Izvorul Tămăduirii

Joi seară, în ajunul praznicului Izvorului Tămăduirii, Ierarhul Tomisului va săvârşi Vecernia la biserica mănăstirii Crucea din localitatea Crucea, închinată Sfintei Cruci şi Izvorului Tămăduirii, apoi va merge la mănăstirea Dervent care are şi hramul Izvorul Tămăduirii. În biserica mănăstirii Dervent, la ora 1900 va avea slujba Privegherii, iar la ora 0000 Sfântul Maslu, la Izvorul Tămăduirii, din apropierea mănăstirii, izvor în care Sfântul Apostol Andrei îi boteza pe păgânii ce treceau la creştinism.

Vineri, 24 aprilie, începând cu ora 830, vor fi oficiate slujba Acatistului şi a Ceasurilor, continuând cu Sfânta Liturghie Arhierească. La ora 1200 va avea loc procesiunea la Izvorul Tămăduirii unde va fi sfinţită apa. La ora 1800, după ce Ierarhul Tomisului va întâmpina, la mănăstirea Dervent, moaştele Sfântului Mare Mucenic Gherghe va fi oficiată slujba Privegherii.

Sâmbătă, 25 aprilie, la ora 830, vor avea loc slujba Acatistului, a Ceasurilor, urmate de Sfânta Liturghie Arhierească.