Dictionar Bisericesc

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
There are currently 5 names in this directory beginning with the letter T.
țârcovnic
(din slv. țercov = biserică)
-- denumire pentru cântărețul bisericesc (cel care cântă la strană). El este un ajutător al clerului. Acolo unde lipsește paracliserul (cel care se ocupă cu curățenia bisericii, aprinderea candelelor, a lumânărilor, tragerea clopotelor, aducerea celor necesare pentru slujbă), cântărețul face și serviciile ce revin paracliserului (aceasta mai ales la bisericile de sat). Paracliserul se mai numește și crâsnic, făt, palamar, și în multe părți e numit țârcovnic ca și cântărețul bisericesc.
țintirim
cimitir
(din maghiar cinterem)
Toma d'Aquino
(1225-1274)
-- promotor al filozofiei scolastice, bazată pe opera lui Aristotel, scrie vestita sa lucrare „Summa theologiae”, în care caută să îmbine doctrina teologiei catolice cu filozofia lui Aristotel (mare filozof grec, sec. IV î.Hr.), care era o sinteză de filozofie stoică și știință, cu nuanță de misticism astral. Lucrarea lui Toma d'Aquino caută o armonie între religie și știință, înclinând spre raționalism.
trebnik
v. molitfelnicul
-- denumire slavă pentru Molitvelnic (Molitfelnic, Trebnic).
tripitaka
-- colecție de literatură sacră, care cuprinde principalul izvor de credință în religia budistă (India, China, Japonia); vezi și {budismul}, {mahayana}.