Date biografice

Numele: TEODOR ION

Adresa: Constanţa; str. Mircea cel Bătrân nr: 148; bloc MD9 B; apt. 4;
telefon 041 / 662623

Starea civila: Născut la 16 mai 1933; oraşul Tulcea naţionalitatea română; căsătorit; un copil


Studii: Absolvent al Liceului Spiru Haret din Tulcea; absolvent al Institutului de Arhitectură Ion Mincu Bucureşti; promoţia iunie 1959 cu diploma nr: 198734/775

Profesia: Arhitect – Diplomat

Cariera:
anii 1959-1961: arhitect – proiectant la D.S.A.P.C. Constanţa; lucrări întocmite – Blocuri de locuinţe la Tulcea şi Medgidia.
anii 1961-1968: arhitect-proiectant la Consiliul Popular Regional Dobrogea. Lucrări întocmite: şcoli şi cămine culturale în judeţ, Premiul l la concursul de locuinţe rurale, organizat de Consiliul Regional.
anii 1968-1996: arhitect-proiectant la IPJ Constanţa (în prezent SC PROIECT SA Constanţa)
anii 1968-1972: lucrări întocmite: Minihoteluri Mamaia; Hotel şi restaurant „PICCADILLY” Mamaia; Centru comercial Tabăra Nord Mamaia; Delfinariu Constanţa
1972 – Expoziţie de acuarele cu „ARHI GRUP” Constanţa
anii 1973-1976 – lucrări întocmite: Blocuri locuinţe cu spatii comerciale la parter str. Rozelor Mangalia; Policlinica C.F.R. Constanta; Blocuri de locuinţe cu spaţii comerciale b-dul Lapuşneanu Constanţa; Institutul de Cercetări Marine Constanţa;
1976 – Expoziţie de acuarele cu „ARHI GRUP” Constanţa
anul 1976 -1978 – proiecte executate la Medgidia: Casa de Cultura; Stadion; Sala de sport; Bazin de înot
1978 – Expoziţie de acuarele cu „ARHI GRUP” Constanţa
1979 – Expoziţie de acuarele cu „ARHI GRUP” Constanţa
anii 1979-1981 – lucrări industriale si de urbanism
1982 – Premiul III la concursul pentru Casa Tineretului Constanţa
1982 – Expoziţie de acuarele cu „ARHI GRUP” Constanţa
anii 1982-1996 – lucrări întocmite: Laborator de Geologie Marină Constanţa; Clinica Veterinară Constanţa; Modernizare hotel Belona; lucrări de urbanism
1986 – Expoziţie de acuarele cu „ARHI GRUP” Constanţa
1996-2005 director SC PROIECT TID Constanta; lucrări întocmite: Blocuri locuinţe; proiecte urbanism; Sediu şi baza sportivă PETROMIN Constanţa; Spaţii comerciale, Locuinţe cu spaţii comerciale; Amenajări sedii bănci la Constanţa, Năvodari, Medgidia ; Ansamblu Mănăstiresc „Valea Mare” judeţul Covasna; Biserica „BUNA VESTIRE” Năvodari, Turn clopotniţă la mănăstirea Dervent, Biserica la Moviliţa, Turle la biserica din Lanurile, Plan urbanistic la Mănăstirea de la Măcin, Clopotniţa la biserica Înălţarea Domnului satu Movila Verde, Plan urbanistic la Mănăstirea Sf. Mucenici Epictet şi Astion de la Tulcea, Clopotniţa, extindere biserica Mircea Vodă, Chilii si Paraclis la mănăstirea Casian, Amenajare mănăstirea Cocoş.