Frumusetea meleagurilor dobrogene atrage de multi ani numerosi artisti plastici care doresc ca prin lucrarile lor sa descopere si sa recompuna locurile, pentru a ramâne marturie peste veacuri, dar si sa îmbogateasca patrimoniul cultural al Manastirii Dervent cu ‘peisaje ce povestesc într-un limbaj propriu despre lumina si ambianta inconfundabila a incintei, despre vecinatatile dealurilor si apelor, despre continua rugaciune transmisa cerului printr-un ritm bine controlat arhitectural prin intermediul volumelor si culorilor acestei asezari monahale’, dupa cum a precizat criticul de arta Alice Dinculescu, din cadrul filialei Constanta I a Uniunii Artistilor Plastici din România.

Astfel, cea de-a VII-a editie a Taberei internationale de creatie contemporana ‘Dunarea si Dobrogea crestina’ a fost dedicata picturii si, întrucât participa si artisti basarabeni, aflati pentru prima oara pe meleagurile dobrogene, în prima zi, luni, 9 iulie, au vizitat diferite locuri cu semnificatii deosebite pentru istoria, cultura si credinta noastra: monumentul si cetatea de la Adamclisi, ansamblul monahal de la Basarabi, Pestera Sfântului Andrei, noi lacasuri de cult, martirii de la Niculitel si Adamclisi, ghid fiindu-le parintele arhim. Andrei Tudor, staretul Manastirii Dervent. ‘Toate aceste întâmplari ale unei tabere de creatie artistica au facut vizibila o zona a României încarcata de istorie si semnificatii, premiera absoluta în viata celor invitati, asa cum s-au exprimat cu placere si drag. Consideram ca aici, la Dervent, piatra de temelie pusa în urma cu sapte ani pentru fiintarea acestei tabere de creatie contemporana, aparte premiera ei în peisajul national al activitatilor de specialitate, a gasit capacitatea de comunicare, nu întâmplator, cu sufletul celui care creeaza. Experimentul, considerat asa la începuturile sale, a devenit un eveniment asumat, ale carui trairi sunt încarcate de rezonanta unor redescoperiri ale adevarurilor care conteaza. Fiecare editie a oferit participantilor contactul cu gânduri, sentimente si creatii ale celor care s-au straduit pentru definirea estetica a acestui asezamânt’, a apreciat criticul de arta Alice Dinculescu.

Tabara internationala de creatie se desfasoara sub egida Arhiepiscopiei Tomisului, prin organizarea directa a Manastirii Dervent în colaborare cu filiala Constanta I a Uniunii Artistilor Plastici din România.

[foogallery id=”667″]