Preafericite Părinte Patriarh, Înalt Preasfinţiţi Părinţi Mitropoliţi şi Arhiepiscopi, Preasfinţiţi Părinti Episcopi şi Episcopi Vicari,

La îndepărtatele Chilii din Sfântul Munte Athos, unde din mila Maicii Domnului ne petrecem viaţa călugărească, au ajuns veşti grozav de triste pentru Sfânta noastră Ortodoxie. Bucuria acestor zile ale Penticostarului, cea mai luminoasă perioadă a anului liturgic, ne-a fost adanc înnegurată de aflarea celor petrecute la Timişoara, oraş mitropolitan, în prima duminică după Înjumătăţirea praznicului Învierii.

Împărtăşirea mitropolitului ortodox Nicolae Corneanu cu cei care l-au răstignit pe Hristos în urmă cu 300 de ani şi continuă să-L răstignească, punând la grea încercare sufletele şi vieţile românilor ortodocşi din Ardeal, reprezintă un fapt fără pecedent în istoria Bisericii Ortodoxe Române, şi, după cum reiese din Sfintele Canoane ale Bisericii şi din scrierile Sfinţilor Părinţi, constituie un act de cea mai mare gravitate, asemănat adesea de Sfinţii Părinţi cu vânzarea lui Hristos.

Continuarea se poate citi pe site-ul:  lacasuriortodoxe