articol preluat de pe www.chiazna.com

Nu este greu să deosebeşti un ortodox ecumenist de unul „habotnic”. Iată câteva observaţii personale despre cum este un ecumenist:

  • „superior”, deşi se prezintă smerit; el îşi mărturiseşte viziunea largă asupra credinţei, spre deosebire de habotnic care a rămas la Sfinţii Părinţi, fiind astfel „inchistat în şabloane”;
  • „educat”: el a studiat mult, chiar dacă nu toţi Sfinţii Părinţi, dar tâlcuirile marilor teologi catolici l-au învăţat multe despre cum se pot interpreta dogmele şi învăţăturile Sfinţilor Părinţi, spre deosebire de habotnic care nu prea face nuanţări şi interpretări ci ia dogmele şi învăţaturile simple aşa cum sunt;
  • „tolerant”: acceptă şi pe cei de altă credinţă ca doar Hristos îi cheamă şi pe ei, spre deosebire de habotnicul „întunecat”, care în loc să îşi vadă de păcatele lui, sare pe eretici să le arunce în faţă cu dogmele Sfintelor Sinoade şi cu învaţăturile Sfinţilor Părinţi;
  • „iubitor”: el îi iubeste pe toţi, indiferent de credinţa, spre deosebire de habotnic care nu acceptă nici măcar să se roage împreună cu ereticii, dar să îi şi mai iubească;
  • „ascultator”: el ascultă de patriarhi, episcopi, preoti, nu ca habotnicii care ascultă mai mult de Sfinţii Părinţi şi nu fac ascultare faţă de ierarhii ecumenişti;
  • „paşnic”: el nu vrea să facă tulburare şi să jignească credinţa „fraţilor” aşa cum nu vrea nici să nu facă ascultare faţă de superiori şi să pună astfel probleme, cum fac habotnicii care nu ascultă orbeşte ci caută nod în papură ecumenismului;
  • „vizionar”: biserica trebuie să ţină pasul cu timpul, asta e viziunea ecumenistului. Vrem – nu vrem, catolicii sunt miliarde, pe cand noi suntem doar cateva milioane, deci trebuie să ne înţelegem cu ei ca să facem faţă ateismului. În plus, ei au experienţă deja în acomodarea la modernism, deci noi trebuie să învăţăm de la ei cum să păstrăm credinţa cand o să intrăm în Europa şi trebuie să facem front comun cu ei

Viu este Hristos şi Biserica Sa nu va pieri în veac, iar pe cel ce se teme sa marturieasca sa ia aminte la acest cuvant al Sfantului Ioan Iacob de la Neamt:

Iar câţiva dintre slujitorii Sfântului Altar din ziua de azi defaimă aceste Sfinte Canoane, numindu-le bariere ruginite. Canoanele sunt insuflate de Duhul Sfânt prin Sfinţii Apostoli şi prin Sfinţii Părinţi ai celor şapte Sfinte Soboare ecumenice şi ei zic: 'Canoanele, de multă vechime pe care o au, au ruginit.' Nu zic ca ei de multă grăsime şi nefrică de Dumnezeu li s-a întunecat mintea şi au năpârlit, cazându-le şi părul şi barba şi mustaţa, făcându-se ca femeile. Cum e chipul Domnului şi al Sfinţilor şi cum e chipul lor? De aceea, Sfintele Canoane ale Sfinţilor ei le calcă în picioare, dar predică sus şi tare că sunt ortodocsi.