Ziua Familiei a fost sărbătorită, ieri, în mai multe localităţi ale judeţului. Manifestările dedicate acestei sărbători nu au lipsit nici de la Eforie, unde pensionarii, dar şi tinerii aflaţi la începutul căsătoriei s-au întâlnit cu părintele arhimandrit Andrei Tudor, stareţul Mănăstirii Dervent.

Sfinţia sa le-a vorbit celor aproximativ 200 de persoane prezente la Clubul Pensionarilor amenajat de primarul Ovidiu Brăiloiu la Eforie Sud, despre legătura spirituală ce leagă membrii unei familii, dar şi despre conduita morală a partenerilor de cuplu. Pensionarele, dar şi femeile mai tinere au ascultat cu interes prelegerea părintelui Andrei Tudor, venit special pentru întalnirea cu enoriaşii din Eforie. Evenimentul a fost organizat de Comitetul de Iniţiativă pentru Egalitate de Şanse, din care face parte şi Otilia Brăiloiu, soţia primarului oraşului …

Manuela MOLDOVEANU