ARHIEPISCOPIA TOMISULUI
BIROUL DE COMUNICARE ŞI RELAŢII MASS-MEDIA
TEL. FAX. 0241 611201

Sfinţirea bisericii militare din Mangalia şi zilele Constanţei sunt evenimente aureolate de sosirea Brâului Maicii Domnului ce va poposi în Eparhia Tomisului în perioada 15-22 mai.

Evenimentul este organizat de Arhiepiscopia Tomisului cu susţinerea Patriarhiei Române şi în parteneriat cu Administraţia Locală din Constanţa şi Mangalia. Delegat permanent pentru organizare a fost desemnat preotul militar Traian Chircu, cel care s-a şi ocupat îndeaproape de ridicarea biserici militare din Mangalia.

Program:

Joi, 15 mai 2008

 • Deplasarea delegaţiei române în Grecia pentru însoţirea şi aducerea Brâului Maicii Domnului;
 • Sosirea pe aeroportul Mihail Kogălniceanu – Constanţa;
 • Deplasarea delegaţiei oficiale către Mangalia – depunerea Brâului Maicii Domnului spre închinare la biserica militară de garnizoană din Mangalia cu hramurile „Intrarea Maicii Domnului în biserică” şi „Adormirea Maicii Domnului”;
 • Priveghere lângă racla cu cinstitul Brâu al Maicii Domnului;

Duminică 18 mai a.c.

 • Oficierea slujbei de sfinţire a bisericii militare de garnizoană – Mangalia;
 • Sfânta Liturghie oficiată de un sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi;

CU OCAZIA ZILELOR MUNICIPIULUI, DE SFINŢII ÎMPĂRAŢI CONSTANTIN ŞI ELENA, BRÂUL MAICII DONULUI LA CONSTANŢA

Începând din anul 2001, Înaltpreasfinţitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, a propus Administraţiei Locale ca zilele din preajma praznicului Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena să fie dedicate şi municipiului Constanţa ca oraş numit după numele unuia dintre fii împăratului Constantin cel Mare.

Anul acesta zilele municipiului Constanţa vor fi binecuvântate de Brâul Maicii Domnului adus de la mănăstirea Kato Xenias situată la 50 de km de Volos – Grecia;

18 mai 2008

 • Ora 15.00, procesiune din Mangalia în care va fi condus Brâul Maicii Domnului spre Constanţa;
 • popas de rugăciune de o oră la biserica „Naşterea Maicii Domnului” din Eforie Nord;
 • în jurul orei 17.00 – intrarea în Constanţa;
 • popas de rugăciune la biserica „Sfânta Maria”, bulevardul 1 Mai;
 • procesiunea urmează traseul: b-dul 1 Mai, Ferdinand, bulevardul Tomis, spre Piaţa Ovidiu;
 • întâmpinare în Piaţa Ovidiu, procesiune spre Catedrala Arhiepiscopală, depunere spre închinare până în ziua de 21 mai;

21 mai 2008

 • Ora 15.30 – plecarea în procesiune de la Catedrala Arhiepiscopală „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”;
 • Traseu: Piaţa Ovidiu, str. Mircea cel Bătrân, bulevardul Mamaia, str. Mihai Viteazu, strada Călugăreni, strada Ştefan Mihăileanu până la biserica „Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena”;
 • Sfântul Odor rămâne spre închinare până în zorii zilei de 22 mai.

Liliana Naclad
Inspector pe probleme de presă – Arhiepiscopia Tomisului


Conform tradiţiei, Cinstitul Brâu a fost ţesut de însăşi Maica Domnului, cea care l-a şi dăruit Sfântului Apostol Toma. Până în secolul al IV-lea, cinstitul odor s-a păstrat la Ierusalim, apoi Capadocia. Împăratul Teodosie cel Mare (379-395) l-a readus în Ierusalim. În anul 380 Arcadie, fiul împăratului, a fost salvat de la înec în mod minunat de Maica Domnului. Peste 15 ani va fi dus la Constantinopol şi păstrat, pe rând, în mai multe biserici. Începând cu anul 458 a fost depus şi la biserica din Vlaherne, biserica vlahilor. În această biserică, prin descoperire dumnezeiască, Maica Domnului a fost văzută de către Sfinţii Andrei şi Epifanie ţinând un acoperământ în mâini, din care ieşeau raze de lumină. De atunci această minune a fost inclusă în calendarul creştin la 1 octombrie, ca zi a Acoperământului Maicii Domnului. Din biserica Vlaherne, brâul a fost dus la biserica „Sfintei Sofia” din Constantinopol. După ce împărăteasa Zoe, soţia lui Leon cel Înţelept (886-912), a fost vindecată prin puterea Cinstitului Brâu, l-a cusut cu fir de aur, formă în care se păstrează şi astăzi. Cu multă evlavie l-a aşezat din nou în racla dăruită cu mult timp înainte de împăratul Arcadie, iar ziua în care a fost reaşezat în raclă a fost consemnată în calendarul creştin în ziua de 31 august. Timp de secole, Brâul a fost păstrat în Constantinopol, după care trimişii regelui bulgar Ioniţă Caloian, l-au luat pentru a fi dăruit mai apoi Mănăstirii Vatoped din Muntele Athos de către cneazul sârb Lazăr I (1372-1389). Datele istorice sunt consemnate de bizantinologul rus Theodor Uspenski, însă alte surse spun că Brâul a fost dăruit Mănăstirii Vatoped de către împăratul bizantin Ioan Cantacuzino (1347-1355), care, mai târziu, s-a şi călugărit la această mănăstire. Din cele trei fragmente ale Brâului, o parte a rămas la Vatoped, în timp ce celelalte două au fost dăruite, în anul 1522, Mănăstirii Kato Xenias, situată la 50 de km de Volos – Grecia. Conform tradiţiei, această mănăstire a fost întemeiată în timpul împăratului bizantin Andronic II Paleologul (1282-1321). Iniţial, se numea Mănăstirea „Sf. Nicolae”, fiind, ca şi astăzi, metoc al Mănăstirii Ano Xenias. Numele mănăstirii – Kato Xenias (Străina de Jos) – provine de la icoana făcătoare de minuni ajunsă în mod miraculos aici. Icoana a fost numită Xenia (Străina) deoarece venea din altă parte.

Românii şi Brâul Maicii Domnului

Evlavia pentru Brâul Maicii Domnului a domnitorului Ţării Româneşti, Neagoe Basarab s-a materializat, între anii 1512-1520, suportând cheltuielile de înnoire a incintei mănăstirii şi ridicarea unui paraclis cu hramul „Brâul Maicii Domnului”, reparat în 1794, tot cu sprijin românesc. Apropierea de români a acestui odor este şi faptul că Brâul Maicii Domnului este păstrat într-o raclă de argint confecţionată în secolul XVIII în Ţara Românească, raclă aflată la Mănăstirea Vatoped. În anul 2001 Brâul Maicii Domnului a fost adus în România, ocazie cu care a poposit pentru scurt timp şi în Constanţa.