Pentru întâmpinarea Săptămânii Patimilor din acest an, Grupul psaltic al Mănăstirii Dervent a înregistrat, în biserica Mănăstirii, CD-ul intitulat „Prohodul Domnului nostru Iisus Hristos“, sub îndrumarea IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, şi a Arhimandritului Andrei Tudor, stareţul Mănăstirii Dervent. Părintele Constantin Manea este cel care s-a ocupat de realizarea din punct de vedere tehnic a înregistrării.

Grupul psaltic al Mănăstirii Dervent a luat fiinţă în anul 2005, sub îndrumarea diaconului Gabriel Ciobotaru, pe atunci student al Facultăţii de Teologie, secţia Artă Sacră. Grupul psaltic era patronat de Sfântul Ierarh Nicolae. În anul 2006 au participat la cea de-a XIII-a ediţie a Simpozionului Internaţional de Muzică Bizantină de la Iaşi.

Întâlnirea dintre grupul psaltic şi părintele Arhim. Andrei Tudor a dus la editarea DVD-ului „Priveghere la prăznuirea Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul României“.